“ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN”
 
 
İçişleri Bakanlığımız tarafından trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan “Kırmızı Düdük” kampanyası Peyami Safa İlkokulunda gerçekleştirildi.
 
81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen uygulama bu gün Tuzla’ da 30 ayrı noktada gerçekleştirildi. Tuzla Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA’ nın katıldığı Peyami Safa İlkokulu’ nda Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli tarafından öğrencilere trafik ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu.
 
Programa Tuzla Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA, Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Turgut ÖZCAN, Tuzla İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Mahalle Muhtarı Muammer Pehlivan, Peyami Safa İlkokulu Müdürü, öğretmen ve öğrencileri ile Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli ve veliler katıldılar.
 
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir.
 
Öğrencilere trafik kurallarının detaylı anlatıldığı programda sürücülere de uyarılar yapıldı. Bu uyarıların en önemlisi “Yaya ve okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını veriniz” oldu. Bu kurallara uymayanlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. Maddesi gereğince trfik idari para cezası uygulanacağı anlatıldı.
 
Program sonun Peyami Safa İlkokulu önünde bulunan ışıklar ve yaya geçidinde Tuzla Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA ve programa katılanlar, çocuklarla beraber uygulamalı olarak trafik hakkında bilgiler verdiler. Tuzla Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA minik öğrencilerle sohbet etti ve onlara nasihatlerde bulunurken program polislerin öğrencileri yaya geçidinden geçirmesiyle sona erdi.