TuzlaKaymakamlığı'nın Y.E.S. Projesi'nin 3. ToplantısıYunanistan'da Gerçekleşti.


Tuzla Kaymakamlığı'nın, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türk Ulusal Ajansı) tarafından desteklenen, 'Y.E.S. - Young Europeans Startup (Genç Avrupalılar İş Kuruyor)' başlıklı Hayatboyu Öğrenme Programı Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları projesi kapsamında 20-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında Yunanistan'ın Patras şehrinde 3. Proje toplantısı, girişimcilik kursu ve 2. Uluslararası Girişimcilik Konferansına, proje sorumlusu Yalçın KUZÖREN ve Tuzla'dan projenin hedef kitlesine dahil 7 öğrenici katıldı.


Projenin yerel ve uluslararası faaliyetlerinin değerlendirilmesi yapılan proje toplantısında gençlerin girişimcilik becerilerini üzerine yapılan durum analizi verileri incelendi. Projenin yerel ve uluslararası düzeyde yaygınlaştırılması faaliyetleri üzerinde ortakların yaptığı çalışmalar görüşüldü. Ayrıca proje yetkilileri, KAPA eğitim kurumu ve Ticaret Odası yetkilileri ile görüş alışverişinde bulundular. Bu ziyaretlerde, projenin tanıtım ve yaygınlaştırılması ile ilgili olarak önemli görüşmeler yapılmış olup ayrıca ileride birlikte gerçekleştirilmesi muhtemel projeler üzerine fikir alış verişinde bulunuldu.

İngiltere, Romanya, İtalya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'den gelen katılımcılar için, anket ve ihtiyaç analizinin sonuçlarına göre hazırlanan girişimcilik ve iş kurma ile ilgili eğitim kursu düzenlendi. Eğitim kursunda katılımcılar, etkileşimli olarak iş çevresi, girişimci olarak birey, iş kurma ve yürütme, riskler, iş etiği gibi konular ile ilgili eğitim aldılar. Katılımcılara kurs sonunda sertifika verildi.

Bu faaliyetlerin yanı sıra proje kapsamından Romanya'da birincisi gerçekleştirilen Uluslararası Girişimcilik Konferansı'nın ikincisi 22 Mayıs 2014 tarihinde Yunanistan'ın Patras şehrinde gerçekleşti. Projenin amaçları ve faaliyetleri ile ilgili olarak konferansa katılan kişilere bilgilendirme yapıldı. Ayrıca konferansa Patras Üniversitesi - Yenilik ve Girişimcilik Bölümünden yetkili Sayın Dimitra Rizou katılarak üniversite bünyesinde verilen girişimcilik eğitimlerinden bahsetti. Bununla birlikte, IppoSxeseis, Open Coffee Patras, Susurrus ve Boulevard School of Englishişletmelerini kuran genç girişimciler kendi iş deneyimlerini konferansa gelen katılımcılarla paylaştılar.

Bir sonraki proje toplantısı ve eğitim kursu, 7-11 Eylül 2014 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da gerçekleştirilecektir. Proje ve faaliyetleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.youngstartups.eu adresinden ulaşabilirsiniz.