18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
 
 
 
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümünde Tuzla’ da da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale Şehitlerimiz saygıyla anıldı.
 
 
Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümünde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü Tuzla Sahil meydanında saygı duruşu, İstiklal Marşı ve çelenk konulmasıyla başladı. Törene Tuzla Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA, Deniz Harp Okulu Komutanı Sayın Tuğamiral Yalçın PAYAL, Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Şadi YAZICI, Gazilerimiz, Şehit ve Gazi yakınlarımız, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldılar. Çelenk merasiminin ardından Tuzla Kaymakamlığımız tarafından organize edilen 104. Yılında Çanakkale Zaferi ve Şehitlerin anılması ilçe programıyla devam etti.
 
 
İdris Güllüce Kültür Merkezindeki programda öğrenciler tarafından hazırlanan resimler sergilendi. Tuzla Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA ve Tuzla protokolünün katıldığı programda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda öğrenciler ve öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu şiirler, kahramanlık türküleri ve eserleri ile Çanakkale ruhunu yaşattı. Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
 
 
18 Mart Şehitler Günü kapsamında Aziz Şehidimiz Uzm. Çvş. Ertan BAYRAKTAR’ ın ailesine ziyarette bulunuldu. Şehidimiz Ertan BAYRAKTAR’ ın annesi Makbule annemiz hem şehit torunu, hem şehit ablası aynı zamanda da yine şehit annesi olduğunu anlattılar.
 
 
                Çanakkale Zaferi akşam Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesislerinde Şehitler Günü Anma Programı münasebetiyle Şehit aileleri onuruna akşam yemeği düzenlendi. Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA, Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Şadi YAZICI, Piyade Okul Komutanı Sayın Tuğgeneral Aydın Cihan UZUN ve Tuzla protokolü eşleri ile birlikte yemeğe katıldılar. Yemekte konuşma yapan Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA; “Bu akşamın onur konukları olan aziz şehitlerimizin anneleri, babaları, eşleri, kardeşleri ve tüm davetlilerimiz hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladılar. 1. Dünya Savaşında göstermiş olduğumuz Çanakkale savunması destansı bir mücadeledir. Bu gün o destanın 104. Yıldönümünü kutluyoruz. Çanakkale’ de 250 bin evladımızı şehit verdik. Anadolu’ nun neresine giderseniz gidin her yerinde şehitlik anıları dinlersiniz.  Biz de bu gün Aziz Şehidimiz Ertan Bayraktar’ın annesinin evine bir ziyaret yaptık. Burada öğrenmiş olduğum bir bilgiyi sizinle paylaşmak isterim. Yaptığımız ziyarette Şehidimiz Ertan BAYRAKTAR’ ın annesinin hem şehit torunu, hem şehit ablası aynı zamanda da yine şehit annesi olduğunu öğrendiklerini bu durumunda duygusal olarak kendilerini çok etkilediğini anlattı. Kaymakamımız Sayın “Ali AKÇA sözlerini Makbule annemizin şahsında tüm şehit annelerimizin ellerinden öpüyorum, aziz şehitlerimize Cenab-ı Hak’ tan rahmet diliyorum dedi. Konuşmaların ardından protokol ve Kaymakamımız Sayın Ali AKÇA şehit ailelerimiziz masalarını tek tek dolaşarak onlarla sohbet ettiler.